Екологија микроорганизама

Студијски програм/студијски програми: ЕКОЛОГИЈА И ЗАШТИТА ПРИРОДE

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: ЕКОЛОГИЈА МИКРООРГАНИОЗАМА (ЕКО405)

Наставник (Презиме, средње слово, име): Татјана Михајилов

Статус предмета: Изборни

Тип предмета: НС

Број ЕСПБ: 5

Семестар: 2

Услов: Положени испити из предмета Микробиологија

Циљ предмета:

- да се студенти упознају са улогом микроорганизама у екосистему и у глобалним процесима кружења материје и протока енергије у природи

Исход предмета:

- разумевање улоге и значаја микроорганизама у различитим екосистемима,
- разумевање значаја циклуса кружења материја и протока енергије у екосистему,
- разумевање примене микроорганизама у заштити животне средине,
- способност примене микробиолошких и биохемијских метода у циљу изолације и детекције појединих или група микроорганизма и доказивања њихових метаболичких активности

Садржај предмета:Теоријска настава

Дефиниција и основни појмови екологије. Еколошка ниша (диверзитет микроорганизама и функционисање екосистема, екологија микроорганизама и еволуција). Однос микроорганизама према абиотичким факторима. Микробне заједнице и интеракције међу микроорганизмима (неутрализам, коменсализам, симбиоза, аменсализам, компетиција, предаторство, паразитизам). Микробни раст на површинама, биофилмови. Односи микроорганизама и других организама (биљке, животиње и човек). Савремене методе проучавања микробних заједница. Распрострањеност и значај микроорганизама у геобиосфери (хидросфера, атмосфера, педосфера, фитосфера, микробисфера). Микробне заједнице и екосистем. Улога и значај микроорганизама у кружењу материје и протоку енергије у геобиосфери (енергетска равнотежа, значај кружења угљеника, азота, сумпора, фосфора, гвожђа и мангана у природи).. Биотехнолошки аспекти примене микроорганизама у пречишћавању отпадних вода, у фертилизацији земљишта, у разградњи ксенобиотика и биоремедијацији..

Практична настава:Вежбе

Подрaзумевају пре свега изолацију микроорганизама из различитих средина. Детекција ензимских активности микроорганизама. Утицај абиотичких фактора на раст микроорганизама. Различите стратегије исхране односно преживљавања микроорганизама.

Литература

1. Чомић, Љ., 1999: Екологија микроорганизама. Природно-математички факултет, Крагујевац. Крагујевац.
2. Ђукић А.Д., Гајин К.С., Матавуљ Н.М., Мандић Г.Л., 2000: Микробиологија вода. Просвета. Београд. ISBN - 86-07-01235-5.
3. Atlas, R.M., Bartha R., 1998: Microbial Ecology. Fundamental and applications. 4/th ed Benjamin/Commings Publisching Company. ISBN – 0-8053-0655-2.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

Предавања:

2

Вежбе:

2

Други облици наставе:

Студијски истраживачки рад:

0

Методе извођења наставе:Предавања коришћењем компјутерски заснованих презентација и консултације. Лабораторијска настава.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит