Екологија животиња

Студијски програм/студијски програми: ЕКОЛОГИЈА И ЗАШТИТА ПРИРОДE/БИОЛОГИЈА

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: ЕКОЛОГИЈА ЖИВОТИНЈА(БЕЗ402)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Црнобрња-Исаиловић М. Јелка

Статус предмета: Обавезни

Тип предмета: НС

Број ЕСПБ: 8

Семестар: 2

Услов:Положени Увод у екологију и предмети везани за грађу и систематику животиња.

Циљ предмета:

- Проширење претходно стеченог знања из предмета Основе екологије животиња на животињске популације, животне заједнице, екосистемe и биосферу.

Исход предмета:

- Стицање основних и стручних знања из екологије животиња и практична провера и примена знања стечених на предметима Зоологија бескичмењака, Зоологија кичмењака и Општа екологија; Оспособљеност за лабораторијска и теренска истраживања у екологији животиња

 Садржај предмета:Теоријска настава

Обнова АУТЕКОЛОГИЈА (ИДИОЕКОЛОГИЈА) - Еколошка ниша и животна форма. Еколошки фактори и животиње: основни абиотички фактори и животиње; трофички фактори; биотички фактори. ПОПУЛАЦИОНА ЕКОЛОГИЈА (ДЕМЕКОЛОГИЈА): Дефиниција и основне карактеристике популације. Формални елементи структуре популација: густина, дистрибуција (просторни распоред) јединки у популацији, хабитус (изглед) популације, узрасна структура, полна структура, здравствено стање популације. Функционални елементи структуре популације: понашање популације, динамика популације, наталитет, морталитет, миграције. Популационе теорије. СИНЕКОЛОГИЈА: Биоценоза. Зооценоза. Екосистем. Биоми, биохоре и животне области или биоциклуси (мора, копнене воде и копно). Биосфера. Животиње и човек.


Практична настава:

ДЕМЕКОЛОГИЈА: Раст популације протозоа у ограниченим условима (експеримент). Маркирање и Линколнов индекс. СИНЕКОЛОГИЈА: Методе лова у екологији; клопке са атрактантима (терен и лабораторија). Земљиште као животна средина (терен и лабораторија). Језеро и поток као животне средине (терен и лабораторија). Методе лова у екологији; сакупљање Аrthropoda са вегетације методама кошења и отресања (терен).

Литература

1. Станковић, С., 1961: Екологија животиња. Завод за издавање уџбеника. Београд.
2. Пешић, С., 1998: Екологија животиња- скрипта. Природно-математички факултет. Универзитет у Крагујевцу.
3. Паповић, Р., Шапкарев, Ј., 1985: Анимална екологија. Научна књига. Београд.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

1

Предавања:

 

2

Вежбе:

 

3

Други облици наставе:

0

Студијски истраживачки рад: 

0

Методе извођења наставе: Проблемски-оријентисана настава (обрада наставних јединица је помоћу Power-point презентација и дијалога), практични рад у лабораторији, на терену и у рачунарској сали, групни и индивидуални.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

15

практична настава

10

усмени испит

25

колоквијум-и (1)

3х15=45