Основи астрофизике са астробиологијом

Студијски програм/студијски програми: БИОЛОГИЈА

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ОСНОВНЕ

Назив предмета: OСНОВИ АСТРОФИЗИКЕ СА АСТРОБИОЛОГИЈОМ БИОИ12)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Драган Ж. Гајић

Статус предмета: Изборни

Тип предмета: ТМ

Број ЕСПБ: 5

Семестар: 1

Услов:

Циљ предмета:

- упознавање са методама астрофизике и усвајање основних појмова о Космосу.

Исход предмета:

- усвајањеј садржаја овог предмета, без претходних знања из астрономије;

Садржај предмета:

Теоријска настава:

Сунце и Сунчев систем. Опште карактеристике. Грађа Сунца. Манифестације активности Сунца и њихове геофизичке последице. Помрачења Сунца. Планете Сунчевог система. Класификација планета и њихова основна физичка својства. Земља и Месец као небеска тела. Основне карактеристике и грађа Земље као небеског тела. Атмосфера. Карактеристике Месеца. Мала тела Сунчевог система. Класификација. Могућности судара са Земљом и последице таквих судара. Астероиди. Комете. Ортов облак. Метеори, метеорити и метеороиди. Екстрасоларни планетни системи. Звезде. Опште карактеристике и класификација звезда. Еволуција звзда. Нове и супернове. Нуклеосинтеза. Остаци звезда (бели патуљци, неутронске звезде, пулсари). Црне рупе. Галаксије. Опште карактеристике Млечног пута. Типови, састав, физичка својства и структура галаксија. Активност језгара галаксија и квазари. Просторна расподела галаксија. Локално галактичко јато.

Основни елементи астробиологије. Проблем дефинисања и разликовање живе и неживе материје. Феномен живота и основни принципи термодинамике. Астрофизичка детерминисаност настанка живота у космосу. Неопходни предуслови за настанак живота. Настањива зона звезде и галаксије. Eкстремофили. Живот у Сунчевом систему. Развој Земље и формирање услова погодних за живот. Креационистичке и натуралистичке теорије о настанку живота на Земљи. Милер-Јури експеримент. Могућност за постојање живота на Марсу и сателитима јовијанских планета. Живот изван Сунчевог система. Присуство органске материје у галактичким облацима гаса и парашине. SETI програм. Фермијев парадокс. Дрејковаформула.

Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад

Телескопско посматрање неба. Самостални рад студената.

Литература

1. М. Вукићевић-Карабин, О. Атанацковић-Вукмановић: "Општа астрофизика", Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 2004.
2. В. Вујновић: "Астрономија 1" и "Астрономија 2", Школска књига, Загреб 1989. и 1990.
3. Д. Гајић: "Ударни таласи у космосу", Клуб НТ, Београд 1999.
4. Д. Гајић: "Физика Сунца", ДИГП Просвета – ПМФ у Нишу, Ниш 2005.
5. J. Bennett, S. Shostak, B. Jakosky: ''Life in the Universe'', AddisonWesley.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

1

Предавања:

3

Вежбе:

Други облици наставе:

Студијски истраживачки рад:

0

Методе извођења наставе: Метода усменог излагања, дијалошка метода и метода експерименталног рада.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена