Основи конзервационе биологије

Студијски програм/студијски програми: БИОЛОГИЈА

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ОСНОВНЕ

Назив предмета: ОСНОВИ КОНЗЕРВАЦИОНЕ БИОЛОГИЈЕ (БИОИ72)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Црнобрња-Исаиловић М. Јелка

Статус предмета: Изборни

Тип предмета: СА

Број ЕСПБ: 4

Семестар: 6

Услов:

Циљ предмета:

- стицање знања из области конзервационе биологије;
- оспособљавање за израду пројеката заштите еколошких система.

Исход предмета:

- примена основних принципа еволуционе биологије у решавању проблема очувања генетичког диверзитета и диверзитета врста;
- дијагностиковање угрожених таксона;
- основне методе израчунавања вероватноће опстајања угрожених таксона при примени различитих стратегија очувања и/или газдовања.

Садржај предмета:

Теоријска настава:

Увод у конзервациону биологију. Равнотежна теорија острвске биогеографије. Конзервациона генетика. Статус и значај биодиверзитета. Утврђивање приоритета за очување. Нестајања савремених врста и последице по очување биодиверзитета. Проблем малих популација. Конзервациона биологија у пракси. Увод у анализу вијабилности популација (ПВА). Основни статистички пакети у конзервационој биологији.

Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад:

Примери успешних предлога пројеката заштите еколошких система. Израда предлога пројекта заштите неког еколошког система. Посета Заводу за заштиту природе Србије.

Литература

1. Frankham, R., Ballou, J.D., Briscoe, D.A., 2004: A primer of Conservation genetics. Cambridge University Press.
2. Beissinger, S.R., McCullough, D.R. (eds.) 2002: Population viability analysis. University of Chicago Press. Chicago.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

1

Предавања:

1

Вежбе:

2

Други облици наставе:

0

Студијски истраживачки рад:

0

Методе извођења наставе: Метода усменог излагања, дијалошка метода и метода експерименталног рада.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена