Завршни рад

Студијски програм/студијски програми: Eкологија и заштита природе/биологија

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: ЗАВРШНИ РАД (БИО503)

Наставник : ментор (сви наставници на програму)

Статус предмета: Обавезни

Број ЕСПБ: 15

Услов: Сви испити предвиђени студијским програмом (остварено 145 ЕСПБ)

Циљеви завршног рада:

- оспособљавање за самостално планирање, истраживање и избор, дефинисање и решавање проблема у области биологијe,
- оспособљавање за примену стечених практичних и теоријских знања из одговарајуће области биологије кроз израду дипломског рада,
- примена знања стечених из предмета Методологија научно-истраживачког рада,
- оспособљавање за прикупљање и критички избор литературе,
- оспособљавање за поређење добијених резултата са резултатима из литературе,
- израда компјутерске презентације рада и обучавање за концизно усмено излагање резултата.

Очекивани исходи:

- оспособљеност за самостално планирање истраживачког рада и обраду добијених резултата,
- способност за постављање и разраду почетне хипотезе у раду и самостално решавање проблема из области биологије,
- способност за правилан избор и примену метода истраживања и критички избор литературе,
- способност анализе добијених резултата и њиховог концизног приказа у писаној и усменој форми, као и способност за израду компјутерске презентације рада,
- способност повезивања основних знања из различитих области и њихова примена, као и формирање биолошког погледа на задату проблематику,
- оспособљеност за наставак школовања или примену стечених знања у пракси.

Садржај предмета:

Општи садржаји::

Тема дипломског рада и ментор су одређени у току израде Студијског истраживачког рада. Резултате добијене тим радом студент сређује, анализира и приказује у завршном раду, поштујући при том принципе методологије научно-истраживачког рада. Током писања рада студент обавља консултације са наставником ментором. Након израде рада и сагласности ментора да је рад успешно урађен, приступа се одбрани рада. Датум и време јавне одбране рада објављују се на огласној табли Факултета најмање седам дана пре одбране. Усмена одбрана рада се обавља пред комисијом састављеном од најмање три наставника са студијског програма. Састоји се из отварања одбране, усменог излагања резултата уз употребу аудио-визуелних средстава, постављања питања студенту од стране чланова комисије на која он одмах одговара. Након тога, доноси се одлука о коначној оцени дипломског рада, која се одмах саопштава кандидату.

Методе извођења:

Оцена  (максимални број поена 100)

Оцена завршног рада (укупно 100 поена): израда и писање дипломског рада 70 поена и одбрана 30 поена (број освојених поена се изражава одговарајућом нумеричком оценом од 5 до 10 у складу са чланом 5.Правилника о ближим условима остваривања студија на основним и дипломским студијама ПМФ...).