Биоиндикације и биомониторинг

Студијски програм/студијски програми: ЕКОЛОГИЈА И ЗАШТИТА ПРИРОДE

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: БИОИНДИКАЦИЈЕ И БИОМОНИТОРИНГ(ЕКО502)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Стаменковић М. Славиша

Статус предмета: Обавезни

Тип предмета: НС

Број ЕСПБ: 6

Семестар: 4

Услов:

Циљ предмета:

- стицање знања о физичко-хемијско-биолошко-техничким основама за регистрацију и праћење промена у екосистему тј. животној средини ,
- стицање знања о основним методама и техникама биолошке индикације промена у животној средини и принципима успостављања, изградње и примене биомониторинг система.

Исход предмета:

- оспособљеност за сагледавање односа између физичко-хемијског и биолошког метода индикације промена у животној средини и значаја примене биомониторинг система
- оспособљеност за основну примену и спровођење биоиндикаторских метода
- оспособљеност за учешће у систему биомониторинга

 Садржај предмета:Теоријска настава

Увод. Појам биоиндикатора, развој и употреба у еколошким проценама и истраживањима. Идентификација узрока биолошких поремећаја. Предност биоиндикатора у односу на друге индикаторе стања животне средине. Типови биоиндикатора. Специфични биоиндикатори. Употреба молекуларне технологије у биоиндикацији. Биомаркери. Квалитативни и квантитативни индикатори стања станишта. Сапробни системи. Примарна и секундарна продукција. Микроорганизми као индикатори аерозагађења и загађења воде. ФИТОИНДИКАТОРИ. Алге као индикатори квалитета воде. Лишајеви као индикатори загађења сумпор-диоксидом. Маховине као индикатори квалитета ваздуха. Васкуларне биљке као биоиндикатори. Еколошки индекси. Промене на биљкама као индикатори квалитета ваздуха, воде и земљишта. Фитоценоиндикатори. Агрикултурни индикатори. Травњачки индикатори. Шуме као индикатори. Макрофите као индикатори стања водених екосистема. ЗООИНДИКАТОРИ. Зоопланктон и квалитет стајаћих водених екосистема. Неустон и квалитет стајаћих водених екосистема. Макрозообентос и квалитет водених екосистема. Рибе као индикатори квалитета воде. Инсекти као биоиндикатори терестричних екосистема. Терестрични кичмењаци као биоиндикатори. БИОЛОШКИ И ЕКОЛОШКИ МОНИТОРИНГ. Нивои биолошког мониторинга (биохемијски и физиолошки ниво, индивидуални ниво, популациони ниво, биоценотички ниво и екосистемски ниво). Мониторинг систем.


Практична настава:Вежбе,Други облици наставе.

Различите методе за биоиндикацију стања животне средине. Израда плана биолошког мониторинга различитих екосистема. Семинарски рад.

Литература

1.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

0

Предавања:

 

2

Вежбе:

 

2

Други облици наставе:

1

Студијски истраживачки рад: 

0

Методе извођења наставе: Предавања (трансмисивна и смислена вербална рецептивна настава), интерактивна настава (рад у групама студената, тимска настава), практична настава, консултације (кабинетска настава).

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

писмени испит

10

практична настава

5

усмени испит

30

колоквијум-и (2)

30

 

 

семинар-и

20