Глобална екологија

Студијски програм/студијски програми: Eкологија и заштита природе/биологија

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: Глобална екологија (ЕКОИ32)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Стаменковић М. Славиша

Статус предмета: Изборни

Тип предмета: ТМ

Број ЕСПБ: 5

Семестар: 3

Услов: Положен испит из предмета Општа екологија.

Циљ предмета:

- стицање знања о еколошким системима и процесима у глобалним размерама, а посебно о утицају антропогеног фактора на атмосферу, хидросферу, педосферу и биосферу,
- истицање потребе скорашњег остварења „трајно одрживог развоја“.

Исход предмета:

- формиран поглед на свет као глобалну целину,
- схватање проблема и изазова пред којима стоји човечанство у 21. веку,
- способност за усмеравање и усклађивање заштите животне средине и друштвеног развоја у националним и интернационалним оквирима.

 Садржај предмета:

Увод. О нераскидивој повезаности живе и неживе природе. Природни системи и њихова хијерархија. Планета Земља као еколошки систем. Настанак Земље и живота на њој. Грађа и основне карактеристике Земље. Екосфера. Екосфера и човек. Утицај човека на екосферу. Порекло човека. Антропогени еколошки фактор и његов развој. Еколошки предуслови различитих цивилизација и неједнакост глобалног развоја. Утицај човека на атмосферу и глобалну климу. Утицај човека на хидросферу и криосферу. Искориштавање и загађивање мора и слатких вода. Залихе и потрошња воде. Утицај на криосферу. Утицај човека на педосферу и литосферу. Утицај човека на биосферу. Промене разноврсности живог света као показатељ човековог утицаја на биосферу. Трајно одрживи развој. Главни узроци глобалних промена. Раст светског становништва. Урбанизација. Потрошња енергије и сировина. Снабдевање храном и трајно одрживи развој. Потребне мере за трајно одрживи развој. Повећавање заштићених подручја. Међународни уговори и организације које се баве планетарним еколошким проблемима.

Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад:

Најважније светске организације које се баве планетарним еколошким проблемима. Светске, европске и локалне фондације које финансирају пројекте заштите животне средине и биолошке разноврсности. Међународни научни и други пројекти који се баве решавањем глобалних еколошких проблема. Употреба интернета за добијање информација о глобалним еколошким проблемима. Укључивање у еколошку информативну мрежу „Volvox“.

Литература

1. Glavač, V., 1999: Uvod u globalnu ekologiju. Državna uprava za zaštitu prirode i okoliša. Zagreb.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

0

Предавања:

 

2

Вежбе:

 

2

Други облици наставе:

0

Студијски истраживачки рад: 

0

Методе извођења наставе: Предавања (трансмисивна и смислена вербална рецептивна настава), интерактивна настава (рад у групама студената, тимска настава), практична настава, консултације (кабинетска настава).

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

интегрални испит

10

практична настава

5

усмени испит

30

тест затвореног типа

30

 

 

семинарски

20