Хидробиологија

Студијски програм/студијски програми: ЕКОЛОГИЈА И ЗАШТИТА ПРИРОДE

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: ХИДРОБИОЛОГИЈА (ЕКО403)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Владимир Ранђеловић

Статус предмета: Обавезни

Тип предмета: НС

Број ЕСПБ: 6

Семестар: 2

Услов:

Циљ предмета:

- овладавање знањима и вештинама која ће студентима омогућити основна и специфична искуства која су везана за биологију и екологију акватичних организама и екосистема.

Исход предмета:

- заузимање правилних ставова према сложеним процесима везаним за водене екосистеме, према биолошкој разноврсности и посебно знања о могућностима њиховог очувања,
- овладавање техникама теренских истраживања водених екосистема, техникама обраде биолошког материјала у лабораторији, вештинама израде студија и пројеката везаних за истраживања водених екосистема и њиховој заштити,
- стечени ставови о потреби ограниченог, рационалног и одрживог коришћења и манипулисања воденим екосистемима и организмима који те екосистеме насељавају као и о потреби чувања биолошке разноврсности и еколошке равнотеже водених екосистема.

 Садржај предмета:Теоријска настава

Хидробиологија као еколошка дисциплина. Вода као супстанца. Вода на планети Земљи. Кружење воде на земљи. Абиотичке карактеристике акватичних екосистема (копнене воде, мора и океани). Основе карактеристике и законитости биолошке разноврсности акватичних екосистема. Основне карактеристике акватичних популација и хидробиоценоза. Планктонске заједнице акватичних екосисистема. Заједнице бентоса акватичних екосистема. Нектон акватичних екосистема. Карактеристике заједница на обалама акватичних екосистема. Продуктивност акватичних екосистема и биогеохемијски циклуси. Међусобни односи човека и акватичних екосистема. Проблеми загађивања и заштите копнених вода. Проблеми загађивања и заштите мора и океана. Примењена хидробиологија (еколошки мониторинг водених екосистема, аквакултуре и рибарство на отвореним водама).


Практична настава:

Упознавање са хидробиолошком лабораторијом. Методе теренских истраживања абиотичких фактора водених екосистема мора, океана и на копну – теренски протокол. Технике мерења основних абиотичких параметара у лабораторији-лабораторијски протокол. Методе истраживања популација риба и макробескичмењака, као и структуре планктонских, бентосних и нектонских заједница. Теренски рад: истраживања и израда студија хидробиоценоза ритрона, потамона, литорала и профундала језера, литорала мора на чврстим и помичним подлогама, средњег и доњег литорала морских екосистема (кочарење).

Литература

1. Гргинчевић, М., Пујин,В., 1998: Хидробиологија. Еколошки покрет града Новог Сада
2. Жикић,Р., 1999: Општа биологија мора. ПМФ. Крагујевац

Број часова  активне наставе:

Остали часови

0

Предавања:

 

2

Вежбе:

 

3

Други облици наставе:

0

Студијски истраживачки рад: 

0

Методе извођења наставе: - теоретска и практична настава, семинарски рад и консултације

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

Практични испит

10

практична настава

5

усмени испит

20

колоквијум-и

60