Заштићене врсте и подручја Србије

Студијски програм/студијски програми: Eкологија и заштита природе/биологија

Врста и ниво студија: АКАДЕМСКЕ ДИПЛОМСКЕ

Назив предмета: Заштићене врсте и подручја Србије (ЕКОИ21)

Наставник (Презиме, средње слово, име) : Славиша Стаменковић

Статус предмета: Изборни

Тип предмета: НС

Број ЕСПБ: 5

Семестар: 2

Услов: нема

Циљ предмета:

- стицање знања o угроженим врстама и подручјима Србије и потреби њихове заштите.

Исход предмета:

- упознавање студената са заштићеним врстама и пределима у Србији,
- сагледавање питања развоја критеријума за издвајање врста и предела које треба заштитити,
- оспособљавање студената за самостално доношење менаџмент планова за врсте и пределе.

 Садржај предмета:

Однос човека према природи кроз векове. Индустријска револуција и демографски пораст становништва на Земљи као почетак антропогеног притиска на животну средину. Критеријуми за издвајање и стављање под заштиту појединих биљних и животињских врста и појединих предела. Закон о заштити животне средине и Закон о заштити природе у Србији. Категорије заштићених природних добара у Србији. IUCN категорије заштићених природних добара. Уредба о заштити појединих врста у Србији. Заштићене врсте биљака и животиња у Србији. Заштићена подручја у Србији на основу националног законодавства. Заштићена подручја у Србији у оквиру меđународног система заштите. Значајна станишта птица у Србији (IBA-Important Bird Areas), значајна станишта дневних лептира (PBA-Prime Butterfly Areas), ботанички значајна подручја (IPA-Important Plant Areas). Управљање заштићеним врстама и подручјима.


Практична настава:Вежбе, Други облици наставе, Студијски истраживачки рад:

Семинарски рад. Угрожене и заштићене биљне и животињске врсте. Методологија израде студије о заштити врсте. Методологија израде студије о заштити станишта. Методологија израде студије о заштити неког објекта природе.

Литература

1. Стевановић, В. (ед.), 1999: Црвена књига флоре Србије, 1: Крајње угрожене врсте. Минист. за науку и животну средину, Завод за заштиту природе и Биолошки факултет Београд.
2. Џукић, Г., Калезић, М., Љубисављевић, К., 2003: Заштита и очување зелених жаба у Србији и Црној Гори. Савезни секретаријат за рад, здравство и социјално старање, Сектор за животну средину. Београд.
3. Мандић, Р., 2000: Заштита природе и фауне кичмењака у Србији. Задужбина Андрејевић. Београд.
4. Николић, С., (Уредник), 1992: Проблеми заштите биљних и животињских врста угрожених сакупљањем и прометом. Републички Завод за заштиту природе. Београд.
5. Стевановић, В., Васић, В., (Уредници), 1995: Биодиверзитет Југославије са прегледом врста од међународног значаја. Еколибри и Биолошки факултет. Београд.

Број часова  активне наставе:

Остали часови

0

Предавања:

 

2

Вежбе:

 

2

Други облици наставе:

0

Студијски истраживачки рад: 

0

Методе извођења наставе: Предавања (трансмисивна и смислена вербална рецептивна настава), интерактивна настава (рад у групама студената, тимска настава), практична настава, консултације (кабинетска настава).

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

Завршни испит

поена

активност у току предавања

5

усмени испит

40

практична настава

5

 

 

семинарски рад

20

 

 

тест затвореног типа

30